Μετά από συνεννοήσεις και συνεργασία η Πρωτοβουλία Ερεσού – Περιβαλλοντικός Κοινωνικός σύλλογος. και ο Σύλλογος των Aπανταχού Ερεσίων “Ο Θεόφραστος” – online κάλεσαν σε συλλογή ειδών ανάγκης για την στήριξη πυροσβεστών και εθελοντών όπως και των κατοίκων. Ο κόσμος της Ερεσού συμμετείχε στο κάλεσμα.
Χτες ο Στέφανος και ο Σωτήρης πήγαν τα πρώτα νερά και διάφορα άλλα στο μέτωπο δίπλα από το χωριό Σταυρός.
Σήμερα, μέλη και των 2 συλλόγων παρέδωσαν ότι μαζεύτηκε στην Ελληνική Ομάδα Διάσωσης Παράρτημα Λέσβου-Hellenic Rescue Team Branch Lesvos στον Μεσότοπο που ανέλαβε να τα πάει στα σημεία συγκέντρωσης ειδών.
Η Ερεσός σηκώνει το γάντι και απαντάει με κοινωνική αλληλεγγύη.
Ας ελπίσουμε ότι σήμερα θα είναι η τελευταία μέρα. Σε κάθε περίπτωση είμαστε έτοιμοι να συνδράμουμε ακόμη πιο δυναμικά αν χρειαστεί.
Πρωτοβουλία Ερεσού – Περιβαλλοντικός Κοινωνικός Σύλλογος
![](https://www.eresos.org/wp-content/uploads/2022/07/294845347_3236953776563872_461466835318541140_n-2-1024x768.jpg)
![](https://www.eresos.org/wp-content/uploads/2022/07/294997771_445419937465121_707655933733893184_n-2-768x1024.jpg)
![](https://www.eresos.org/wp-content/uploads/2022/07/295325576_10159776492685490_5763642467809242849_n-1.jpg)
![](https://www.eresos.org/wp-content/uploads/2022/07/295681381_10159776492540490_5633953563988281016_n-1024x768.jpg)
![](https://www.eresos.org/wp-content/uploads/2022/07/294815020_597507015137318_5000209450374152937_n-2-768x1024.jpg)